Odborné vzdelávanie potrebuje výraznú podporu

Autor: Dušan Čaplovič | 31.7.2012 o 17:56 | (upravené 31.7.2012 o 18:04) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  1083x

Len nedávno som v parlamente predkladal novelu zákona o odbornom vzdelávaní. Návrh reaguje na dlhodobý stav, kedy z verejných zdrojov platíme, aj také štúdium, s ktorým sa spájajú minimálne šance na zamestnanie. Sme svedkami nerozumných investícií do vzdelávania, ktoré minimalizujú šance absolventa pre jeho uplatniteľnosť na trhu práce. Sme svedkami opätovných verejných investícií do rekvalifikácií tých, čo sa svojou získanou profesiou uplatňujú v registroch úradov práce.

Jediné východisko vidím v modernizácii odborného školstva, pretože teória bez praxe je bohapustým filozofovaním a remeslo bez spoločenskej potreby a zákazky považujem za vyhodené peniaze daňových poplatníkov.
 Som presvedčený, že existuje všeobecná zhoda v tom, že dnešný stav je neúnosný. Ani pri prvom čítaní novely v Národnej rade Slovenskej republiky nikto nespochybnil potrebu modernizácie odborného školstva a naprieč politickým spektrom počúvame názory o potrebuje pozitívnych zmien.


 Predložená novela sleduje výraznejšie prepojenie školstva s trhom práce. A to je nesmierne prioritné. Nie školy, ale zamestnávatelia a investori diktujú profesie v ktorých vedia poskytnúť prácu, mladým ľudom úspešný život a ich rodičom spokojnosť. Aj preto som novelu zákona predstavil partnerom na úrovni školskej štvorpartity, kde majú svoje zastúpenia zamestnávatelia, odborári a napokon i samosprávy. Bez ich znalosti veci, detailného poznania regionálnych pomerov a prirodzenej túžby budovať silné a životaschopné regióny by každá snaha o modernizáciu odborného školstva bola iba ďalším z radu experimentov, ktorých naše školstvo v minulosti zažilo neúrekom. Podporu naším krokom v odbornom školstve vyjadrili aj zástupcovia zamestnávateľov na Hospodárskej a sociálnej rade a nedávno aj investori a zriaďovatelia škôl v Českej republike. Do formujúceho dialógu v najbližšom období iste vstúpi Slovenská komora učiteľov.


 Odmietam úvahy o tom, že navrhovanými zmenami „posilňujeme štátnu reguláciu", ako sa to snažia interpretovať niektorí odborníci bez skúseností. Je povinnosťou štátu vytvárať dôstojné podmienky pre vzdelávanie a preto rezort školstva našiel serióznych partnerov, s ktorými chce pevne stáť pri kormidle vzdelávania. Vykročili sme smerom ku kvalite, kedy školy budú ponúkať nielen prospešné, ale aj, a to zvýrazňujem, úspešné študijné odbory. Doterajšia prílišná liberalizácia spôsobila stav, ku ktorému sa zrazu nehlásia tí, ktorí ho tvorili a túžobne velebili. Paradoxne, teraz ho kritizujú a spochybňujú našu cestu k náprave. Akoby nemali názor, alebo presnejšie, akoby nerozumeli tomu, čo tak často a s chuti komentujú. Preto veľmi rád mojím kritikom odporúčam pripravenú publikáciu renomovaných odborníkov Ondreja Kaščáka a Branislava Pupalu: Škola zlatých golierov, Vzdelávanie v ére neoliberlizmu, ktoré vychádza vo vydavateľstve Slon. 


  Odborné vzdelávanie konečne potrebuje zásadný reštart, s opatreniami, s ktorými prichádzame. Verím, že úspechy študentov na zmodernizovaných odborných, ale aj postupne sa rozvíjajúcich firemných školách, v rámci duálneho systému vzdelávania potvrdia správnosť našich zámerov, aby zamestnávatelia dostávali zo škôl najlepších odborníkov pre potrebné remeslá a moderné technológie. 


 Dušan Čaplovič
 minister školstva, vedy, výskumu a športu SR  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?