Štandardný sociálny dialóg je cestou k stabilite.

Autor: Dušan Čaplovič | 15.12.2011 o 16:33 | (upravené 15.12.2011 o 18:21) Karma článku: 12,80 | Prečítané:  21559x

Poldruha roka vlády I. Radičovej dokázal zlikvidovať všetky štandardné formy sociálneho dialógu a komunikácie v našej spoločnosti. Výsledkom bol a je chaos, nestabilita, napätia v spoločnosti, a posledným vyvrcholením bolo vyhlásenie núdzového stavu v našom zdravotníctve. Protesty, štrajky nespokojných občanov boli konkrétnym dôkazom, ako vláda I. Radičovej a jej ministri podcenili pravidelnú komunikáciu so všetkými zložkami spoločnosti, odborovými a stavovskými organizáciami. Jedným slovom kašlali na nich, a snažili sa rokovať až vtedy, keď im už tieklo do topánok, čo vyvolávalo a vyvoláva nebývalé napätia. Zabudli, že politik nemá používať len ústa, ale aj uši a oči, konali len verbálne, nepočúvali hlas verejnosti, názory občanov. V podstate dali občanom obrazne „roubíka do úst" a chceli vládnuť, len na základe odporúčaní niektorých z politizovaných mimovládnych organizácií. Nadovšetko zabudli, že je tu jedna z najväčších finančných, ekonomických, sociálnych a najmä morálnych kríz.

Jedinou cestou zo súčasného chaosu a bezvládia, na čom sa podpísala nekompetentná politika koaličných strán, umocnená samoľúbosťou predsedníčky vlády I. Radičovej, je obnova systematického a komplexného sociálneho dialógu, ktorý tu existoval v rokoch 2006 - 2010, za vlády R. Fica. Návrat k tradičným a odskúšaným hodnotám politiky v dialógu, komunikovania s občanmi, odborovými a stavovskými organizáciami. Už teraz sa ukazuje, že zrušenie mnohých poradných orgánov vlády, napríklad Rady vlády pre seniorov a zdravotne postihnutých, bolo veľkou chybou. Práve v tomto prostredí nachádzali zástupcovia občanov možnosť formulovať, prijímať návrhy a odporúčania, ktoré vždy vychádzali z praxe a vláda R. Fica si ich aj osvojila.

Preto uvažujeme o vytvorení štvorpartity, v tom, že ku zástupcom zamestnancov, zamestnávateľov a vlády, budú zaradení predstavitelia vedy, výskumu a univerzít, ako aj opätovnom zriadení poradných orgánov vlády, ktoré boli vládou I. Radičovej zrušené. V tomto období však jednoznačne vystupuje do popredia znovuzriadenie krízovej rady. Spoluúčasť v dialógu vlády so zamestnávateľmi, odbormi, územnou samosprávou, stavovskými organizáciami a profesnými združeniami, finančným sektorom, predstaviteľmi vedy, výskumu, vysokých škôl, cirkví a náboženských spoločností až po zástupcov opozície, je aktuálna a veľmi žiaduca. Nová vláda po voľbách musí takúto krízovú radu zriadiť, komunikovať a predovšetkým presadzovať sociálny dialóg. A naša strana SMER - sociálna demokracia sa k obnoveniu všestranného dialógu hlási, lebo sociálny dialóg, solidarita a krízové rozhodovanie je dôležitým fenoménom prekonávania vážnych problémov slovenskej a európskej spoločnosti v najbližších rokoch. Pri presadzovaní hodnôt spoločenského záujmu, všeľudskej solidarity a súdržnosti, proti sebectvu, egoizmu a bezbrehému individualizmu. Kto to nechce v tejto dobe pochopiť, tak ten  nech sa do vládnutia netlačí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Vadalovci a Rodovci dostali od štátu agrodotácie za 68 miliónov eur

Informácie o poskytnutej pomoci zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva v piatok.

DOMOV

Desaťtisícom ľudí prekáža, že Fico nikam neodchádza

Účasť bola podobná ako na minulotýždňových protestoch.

KOMENTÁRE

Námestia odpovedali Ficovmu úškrnu: nechcú ho

Moc a ego Ficovi nedovolili ani len to, aby vierohodne zahral, že odchádza.


Už ste čítali?