Štandardný sociálny dialóg je cestou k stabilite.

Autor: Dušan Čaplovič | 15.12.2011 o 16:33 | (upravené 15.12.2011 o 18:21) Karma článku: 12,80 | Prečítané:  21563x

Poldruha roka vlády I. Radičovej dokázal zlikvidovať všetky štandardné formy sociálneho dialógu a komunikácie v našej spoločnosti. Výsledkom bol a je chaos, nestabilita, napätia v spoločnosti, a posledným vyvrcholením bolo vyhlásenie núdzového stavu v našom zdravotníctve. Protesty, štrajky nespokojných občanov boli konkrétnym dôkazom, ako vláda I. Radičovej a jej ministri podcenili pravidelnú komunikáciu so všetkými zložkami spoločnosti, odborovými a stavovskými organizáciami. Jedným slovom kašlali na nich, a snažili sa rokovať až vtedy, keď im už tieklo do topánok, čo vyvolávalo a vyvoláva nebývalé napätia. Zabudli, že politik nemá používať len ústa, ale aj uši a oči, konali len verbálne, nepočúvali hlas verejnosti, názory občanov. V podstate dali občanom obrazne „roubíka do úst" a chceli vládnuť, len na základe odporúčaní niektorých z politizovaných mimovládnych organizácií. Nadovšetko zabudli, že je tu jedna z najväčších finančných, ekonomických, sociálnych a najmä morálnych kríz.

Jedinou cestou zo súčasného chaosu a bezvládia, na čom sa podpísala nekompetentná politika koaličných strán, umocnená samoľúbosťou predsedníčky vlády I. Radičovej, je obnova systematického a komplexného sociálneho dialógu, ktorý tu existoval v rokoch 2006 - 2010, za vlády R. Fica. Návrat k tradičným a odskúšaným hodnotám politiky v dialógu, komunikovania s občanmi, odborovými a stavovskými organizáciami. Už teraz sa ukazuje, že zrušenie mnohých poradných orgánov vlády, napríklad Rady vlády pre seniorov a zdravotne postihnutých, bolo veľkou chybou. Práve v tomto prostredí nachádzali zástupcovia občanov možnosť formulovať, prijímať návrhy a odporúčania, ktoré vždy vychádzali z praxe a vláda R. Fica si ich aj osvojila.

Preto uvažujeme o vytvorení štvorpartity, v tom, že ku zástupcom zamestnancov, zamestnávateľov a vlády, budú zaradení predstavitelia vedy, výskumu a univerzít, ako aj opätovnom zriadení poradných orgánov vlády, ktoré boli vládou I. Radičovej zrušené. V tomto období však jednoznačne vystupuje do popredia znovuzriadenie krízovej rady. Spoluúčasť v dialógu vlády so zamestnávateľmi, odbormi, územnou samosprávou, stavovskými organizáciami a profesnými združeniami, finančným sektorom, predstaviteľmi vedy, výskumu, vysokých škôl, cirkví a náboženských spoločností až po zástupcov opozície, je aktuálna a veľmi žiaduca. Nová vláda po voľbách musí takúto krízovú radu zriadiť, komunikovať a predovšetkým presadzovať sociálny dialóg. A naša strana SMER - sociálna demokracia sa k obnoveniu všestranného dialógu hlási, lebo sociálny dialóg, solidarita a krízové rozhodovanie je dôležitým fenoménom prekonávania vážnych problémov slovenskej a európskej spoločnosti v najbližších rokoch. Pri presadzovaní hodnôt spoločenského záujmu, všeľudskej solidarity a súdržnosti, proti sebectvu, egoizmu a bezbrehému individualizmu. Kto to nechce v tejto dobe pochopiť, tak ten  nech sa do vládnutia netlačí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?